Antyperspirant, a dezodorant - różnice

Antyperspirant? Dezodorant? To to samo? Coś innego? 

 

Na czym polega różnica między antyperspirantem, a dezodorantem? Jak wybrać ten najlepszy dla nas? Aby zawsze czuć się świeżo. Kiedyś na Dalekim Wschodzie używano do tego celu kryształów aluminium, w Rosji korzystano z octu winnego, zdarzało się także  w historii stosowanie cytryny w celu zmniejszenia wydzielanego potu. Jednak wszystkie te metody odświeżenia były krótkotrwałe. Dlatego też rynek kosmetyczny proponuje obecnie antyperspiranty oraz dezodoranty. Ich głównym celem jest zmniejszenie naszego dyskomfortu spowodowanego wydzielaniem potu.

 

dezodorantyantyperspiranty


Bardzo często te dwa produkty są traktowane na równi, ale niestety są to zupełnie dwa inne kosmetyki o zupełnie różnym działaniu.

 

Otóż zwykły dezodorant posiada w swoim składzie substancje przeciwbakteryjne, a także środki zapachowe, które maskują zapach potu. Działanie dezodorantu dzięki temu sprowadza się do zahamowania rozwoju bakterii, które odpowiadają za rozkład potu, a tym samym za powstawanie nieprzyjemnego zapachu (sam pot jest bezwonny). Niestety nie hamuje on samej ilości potu, którą nasz organizm produkuje. Tym sposobem skuteczność dezodorantu ogranicza się do kilku godzin. Dezodoranty zapewniają nam przyjemny zapach oraz uczucie świeżości, które zawdzięczamy perfumom - znajdującym się w jego składzie. Natomiast alkohol etylowy niszczy bakterie znajdujące się na naszej skórze tym samym zabezpiecza nas przed nieprzyjemnym zapachem potu. Z tego wniosek, że dezodorant chroni nas przed konsekwencjami potu, który już wydostał się na powierzchnię naszej skóry.

 

Z tego powodu dezodoranty zalecane są osobą, które nie posiadają problemu z intensywnym poceniem. Jeśli jednak w przypływie emocji, stresu, czy też wysiłku fizycznego lub po prostu w związku z wysokimi temperaturami powietrza. W takim przypadku lepiej sięgnąć po produkt, który ogranicza pocenie, czyli antyperspirant.

 

Tutaj dochodzimy do tego, że antyperspirant oprócz funkcji redukcji bakterii na skórze, które odpowiadają za zahamowanie uciążliwego zapachu potu posiada także w sobie związki ograniczające potliwość - są to alkaliczne sole chlorku glinu albo sole glinowo-cyrkonowe (np. w składzie kosmetyku znajduje się często Aluminium Chlorhydrate lub Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex Gly). Działanie antyperspirantu ograniczające ilość wydzielanego potu polega na połączaniu wilgoci, która jest obecna na naszej skórze oraz pod wpływem temperatury przekształca się w żel, który zwęża ujście gruczołów potowych tym sposobem zostaje ograniczona ilość wydostawanego się potu na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę, że gruczoły te nie są zatykane, a jedynie czasowo zostaje ograniczona możliwość wydostawania się potu z nich. Antyperspirant daje nam ochronę przed nadmiernym poceniem się przez cały dzień. Jednak może nam pobrudzić ubranie.

 

Taki żel w przeciągu kilku dni jest złuszczany oraz wymywany z powierzchni skóry, aż ostatecznie zostaje całkowicie usunięty. To sprawia, że działanie antyperspirantu staje się o wiele dłuższe niż dezodorantu. Dodatkowo związki glinu, które są zawarte w antyperspirantach posiadają działanie bakteriobójcze znacznie ograniczające ilość drobnoustrojów na skórze, a to zwiększa długość przyjemniejszego zapachu na dłużej.

 

dezodoranty antyperspiranty


Z powyższego możemy wyciągnąć wniosek, że antyperspirant działa na przyczynę i walczy z problemem potliwości już w zarodku, a dezodorant działa na skutek, który niesie ze sobą wydzielony już pot i jego rozkład dokonywane przez drobnoustroje. 

 

Oczywiście rynek kosmetyczny bardzo szybko zareagował  na powyższą sytuację i tym samym stworzył dezodoranty antyperspiracyjne. Także przy ewentualnym szukaniu odpowiedniego kosmetyku warto czytać etykietki i co na nich pisze. Dostosować to również do swoich potrzeb, ponieważ jeśli nie posiadasz problemów z nadmierną potliwością to nie musisz stosować tak silnych kosmetyków jak antyperspiranty.

Promocje

Producenci

4m
AA
Allverne
AMT
ASCO
ATA
AXI
BATISTE
BBR
BEAUTY FORMULAS
BELL
BIC
BIELENDA
Big
Bomb Cosmetics
Bourjois
By My Beard
Celia
CLINOMYN
CMF
COLGATE
COTY
DAX
DAX OP.
DELIA
DERMIKA
DONEGAL
Dove
ELFA PHARM
ELMEX-MERIDOL
Eveline
EVELINE KOLOROWKA
EXO
Farmona
FLOS-LEK
FORTE SWEEDEN
FREEDOM
G3
GAL
Garnier
GP
GSK
HSP
Ibg
Icm
IXO
KD
L'oreal
LAQ
Loreal
LRP
MDR
Mga
MJX
MPC
MSP
NQD
QS
SH
Soraya
SSM
TIO
UHU
WIT
XBM
ZAP
Sklep internetowy na oprogramowaniu Sky-Shop.pl SKY-SHOP Sklep internetowy
Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie